"Az aforizma? Tűz láng nélkül. Nem csoda, hogy senki sem akar melegedni mellette."
Moly.hu
Emil Cioran, vagy Émile Michel Cioran román-francia szkeptikus-nihilista filozófus. Igazából semmit nem tudtam róla, amikor kézbe vettem a kötetet, de néhány oldal után gúgli barátomhoz fordultam, mivel a könyvben olvasható gondolatcsippentéseket rendkívül szórakoztatónak találtam a maguk kiábrándult módján - kíváncsi lettem a szerzőjükre. Ugyanakkor azt is éreztem, hogy jó-jó, de azért jó lenne ezeket a gondolatokat eredeti kontextusban olvasni. Aztán szembe jött az idézet, amit a poszt bevezetőjének választottam, és azt éreztem, hogy "Na pontosan erről beszélek!". Aztán visszalapoztam a könyv legelső oldalára, ahol ez állt: A bomlás kézikönyve - Aforizmák. Ezen a ponton elelmélkedtem a kötet szerkesztőjének motivációin is...
Elég felemás érzésekkel csuktam be végül a könyvet, kicsit tanácstalan is voltam, hogy ezek után mit is írhatnék róla. Így aztán jött az a pont, amikor nem a szerzőre keresek rá, hanem magára a könyvre, hogy kicsit el tudjam helyezni az életmű kontextusában. És itt jött a meglepetés! Először a moly.hu-n a fülszöveg: "A szerző, francia nyelven 1949-ben debütált A bomlás kézikönyve című művével, melyet azóta sokan a huszadik századi nihilizmus egyik klasszikus alkotásának tekintenek. (...) 1950-ben Rivarol-díjban részesült." Ez valahogy nem stimmelt. Aztán persze megérkezett a feloldása a rejtélynek: a HZSK kötete Réz Pál irodalomtörténész azonos címet viselő, Cioran 1949 és 1987 között született szövegeiből összeállított válogatása. Gondolom erre utalt az "Aforizmák" alcím.
Igazából ebben a formájában nekem ez a válogatás nem adott sokat, legfeljebb akkor lapozom fel újra, ha kevéssé kedves ismerősömnek keresnék valami születésnapi köszöntőgondolatot. Ugyanakkor azt hiszem, hogy a szerkesztő mégiscsak elérte a célját, mivel egyértelműen felkeltette az érdeklődésemet Cioran munkái iránt. Ez a bejegyzés meg pont olyan lett, mint a szóban forgó szöveg: kissé töredezett.
A folyamatosan frissülő listát a már olvasott darabokról itt tudjátok követni.